Възможно ли е качествено отглеждане на растения без помощта на минерални торове?

За какво служат минералните торове?


Минералните торове са специално създадени препарати, съдържащи важни за развитието на растенията хранителни вещества. Минералите, които се съдържат естествено в почвата много рядко са в достатъчно количество и оптимално съотношение, така че да доставят на отглежданите растителни култури всички ценни хранителни елементи. В болшинството случаи се налага те да бъдат привнесени отвън.

Минералните торове се използват най-често в земеделието, където почвата бива експлоатирана най-интензивно. Колкото повече земеделски култури се отглеждат в едно обособено място, толкова по-бедна на хранителни елементи става почвата в този район, тъй като растенията извличат хранителните запаси в процеса на своето развитие.

Възможно ли е качествено отглеждане на растения без помощта на минерални торове?


На практика в сериозното земеделие, отглеждане на растителни култури, без добавяне минерални торове е невъзможно. В различните географски региони почвата е с различен състав или ако в един район, тя е богата на един компонент, то останалите важни вещества липсват или са в недостатъчно количество. В някои случаи наличието на един хранителен компонент надвишава допустимите норми, поради което се налага нивото му да бъде коригирано отново с помощта на минерални торове.

За да получат необходимата храна от почвата, растенията се нуждаят от Азот, Фосфор, Калий, Желязо, Магнезий, Калций и Цинк. В зависимост от това, кой от елементите преобладава в даден продукт, минералните торове се делят на азотни, фосфорни и калиеви, а според броя на елементите, които се внасят чрез тях, те биват прости и комбинирани.

Необходимостта от минерални торове в земеделието е безспорна, тъй като от тях зависи не само количеството на добива, но и качеството на произведената продукция. Едри, здрави и добре оформени плодове с отлични вкусови качества трудно могат да се добият без намесата на допълнително подхранване на почвата. Всеки етап от развитието на растенията е свързан с наличието на даден минерал. Така например фосфорът е нужен при покълването на семената, докато азотните и калиеви торове отговарят за растежа, ускорявайки развитието на листна маса.

Как се използват минералните торове в земеделието?


Както при професионалното земелие, така и при любителското градинарство най-ефективният метод за наторяване си остават течните торове, прилагани под формата на хранителни разтвори. При тях, за разлика от прахообразните препарати се гарантира равномерно разпределение в почвата, като се предотвратява предозиране и опасност от изгаряне на корените на рстенията.

Различните минерални торове, в зависимост от това, кой хранителен компонент преобладава в конкретния продукт се използват спрямо съответната фаза от развитието на растенията. Така например фосфорните торове се прилагат в началната фаза от развитието – покълването, след което се използват азотните и калиеви торове, които да стимулират развитието на надземната част на растенията и техния цъфтеж, впоследствие.

Честотата на торене с минерални торове зависи от състоянието на почвата и вида на отглежданите култури. Разбира се, има общовалидни указания за честотата на наторяване, но опитните земеделци могат и сами да изготвят индивидуален график за подхранване, който отговаря отлично на нуждите на почвата в конкретния район.

Най-интересното този месец